Pracownia Ceramiki Artystycznej w Sieradzu

Pracownia Ceramiki Artystycznej rozpoczęła działalność w Biurze Wystaw Artystycznych w Sieradzu. Dzięki inicjatywie szansę powrotu zyskuje zapomniana sztuka garncarstwa, które ma bogatą tradycję w regionie.

– Tradycje na Ziemi Sieradzkiej są bogate, ale pewnie mało kto o tym wie i pamięta, że były tu osoby, które tworzyły w tej trudnej materii jaką jest glina. Z czasem, kiedy Sieradz stawał się bardziej miejski, rzemiosło zgasło, chcieliśmy więc do tego powrócić. Stąd pomysł, by wykorzystać sporą część budynku BWA właśnie pod pracownię ceramiki artystycznej – argumentuje Tomasz Oszczęda, dyrektor BWA w Sieradzu. – Podstawową kwestią było znalezienie odpowiedniej osoby, która podejmie się tego zadania, ale na szczęście nam się udało trafić z dziesiątkę i mogliśmy ruszyć z miejsca.

Prowadzeniem pracowni zajęła się Izabela Domańska. – Przede wszystkim chcieliśmy stworzyć miejsce dla ludzi, by mieli bliski kontakt z ziemią, w tym przypadku z gliną. Pracownia powstała dla każdego, dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Po to, by wszyscy czerpali radość z tego, że coś ulepią i stworzą coś swojego. Nie mniej ważny jest przy tym fakt, że w ten sposób możemy przybliżyć wszystkim chętnym sieradzką tradycję związaną z garncarstwem i były takie osoby jak pan Muszyński, Tomala, Sulgan czy Kowalczyk, którzy na terenie Sieradza tworzyły ceramikę. A to niestety zostało zapomniane, niejako wygaszone, bo po żadnym z tych garncarzy nie pozostał następca.

Jak się zgłosić na zajęcia?

Tomasz Oszczęda nie kryje z satysfakcji z przedsięwzięcia. – To pomysł na poszerzenie oferty placówki. Mamy w statucie nie tylko funkcję wystawienniczą, ale również edukacyjną i dzięki otwarciu tej pracowni uzupełniamy naszą działalność. Przy okazji dajemy mieszkańcom coś, co w dobie powszechnej elektroniki może być dla nich odskocznią od codzienności. Pracownia to nie jest miejsce produkcji wyrobów, to miejsce swoistej terapii, uspokojenia, ale może też znalezienia w sobie talentu.

Premierowe zajęcia w pracowni już się odbyły. Garncarskie koło w pracowni uruchomionej w BWA poszło w ruch podczas minionej Nocy Muzeów, pierwsze zajęcia odbyły się z udziałem podopiecznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu i Dziennego Dom Pobytu Senior+  działającego przy Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu.

BWA w Sieradzu zaprasza do pracowni w ramach komercyjnych i niekomercyjnych zajęć. Szczegóły można umówić dzwoniąc pod numer telefonu 43 822 48 45.

Izabela Domańska: – To ciężka, fizyczna praca, ale dająca dużo satysfakcji. W czasach, gdy większość z nas siedzi w telefonach, komputerach, zapomnieliśmy o ziemi, naturze i spokoju. Tutaj będzie można to na pewno znaleźć…

https://sieradz.naszemiasto.pl/pracownia-ceramiki-artystycznej-powstala-w-biurze-wystaw/ar/c1-8289574