Inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sieradzu 2018

Seniorzy zainaugurowali w środę kolejny rok akademicki Sieradzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wyjątkowy, bo uczelnia dla seniorów rozpoczęła jubileuszowy, dziesiąty rok działalności. I ma powody do zadowolenia nie tylko z racji rocznicy, bo chętnych na zajęcia językowe czy artystyczne nie brakuje.
– To dla mnie ogromny zastrzyk energii, który daje mi tyle młodości i chęci do życia, że chodzę na zajęcia z prawdziwą przyjemnością – zapewnia jedna ze słuchaczek Ewa Wicherek, która uczęszcza na angielski i jogę. Co zachęciło do wstąpienia na SUTW? – Emerytura. Wolny czas, z którym postanowiłam zrobić coś pożytecznego. Człowiek musi cały czas się rozwijać, by mieć zadowolenie z siebie. Z tego, że jeszcze się pracuje, funkcjonuje i jest w stanie ciągle nauczyć się czegoś nowego.
Kolejna ze słuchaczek Halina Nowak przytakuje, że zajęcia na UTW to oddech od codziennych trosk z jednej strony, z drugiej szansa na to, by zainteresować się tym, na co się nigdy nie miało czasu. – To ciągłe odkrywanie czegoś nowego, bo każde spotkanie niesie za sobą coś innego. Liczy się także sam kontakt z ciekawymi ludźmi. Poznajemy nowych znajomych, więc są same korzyści – przekonuje uczestniczka zajęć językowych, tanecznych i florystycznych.
Sieradzki Uniwersytet Trzeciego Wieku działa przy Centrum Edukacji Zawodowej Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sieradzu. Gdy zaczynał swoją działalność dziesięć lat temu, grupa uczestników była rzędu około 70 osób. W tym roku – jak wylicza Zdzisław Cichecki, który od lat w SUTW pełni społeczną funkcję starosty z ramienia studentów-seniorów – wszystkich zapisanych jest około 300 osób, a najbardziej aktywna grupa liczy ich ponad 200. 
– Bardzo powiększyliśmy grupy językowe, bo w Sieradzu jest na to wyjątkowe zapotrzebowanie. Ludzie chcą się uczyć angielskiego, niemieckiego czy włoskiego, co jest efektem tego, że granice się przed nami otworzyły. Wielu seniorów podróżuje, w świat wyjeżdżają i urządzają się tam nasze dzieci czy wnuczki. Żeby mieć dobry kontakt, trzeba więc umieć się dogadać – podkreśla z uśmiechem.
Podczas tegorocznego rozpoczęcia wykład inauguracyjny wygłosił Ireneusz Wolman, podpułkownik Służby Więziennej w stanie spoczynku i regionalista, który od 2015 roku prowadzi „Kronikę Wsi Chojne”. Zapisy słuchaczy – a lista jest wciąż otwarta – odbywają się w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Mickiewicza 4, pokój 6, tel. 43 822 10 12 wew. 22.

(http://sieradz.naszemiasto.pl/artykul/inauguracja-uniwersytetu-trzeciego-wieku-w-sieradzu-2018,4835261,artgal,t,id,tm.html)