Inauguracja roku akademickiego 2022/23 – 5.10.2022 r.

Inauguracja roku akademickiego Sieradzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – YouTube

Nasze radio

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sieradzu zainaugurowali akademicki rok. Ten w kilkunastoletniej jego historii jest szczególny. Sieradzcy seniorzy rozpoczynają bowiem zajęcia nie dość, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią i wybuchem wojny na Ukrainie, to jeszcze w nowej siedzibie.

Inauguracja akademickiego roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sieradzu 2022. Przybyło słuchaczy, zajęcia w nowej siedzibie ZDJĘCIA | Sieradz Nasze Miasto

Z jakimi oczekiwaniami sieradzcy seniorzy wchodzą w nowy sezon? – To już 14. inauguracja po niezwykle trudnym okresie, mamy więc nadzieję, że wreszcie wrócimy do stałego rytmu zajęć zaproponowanych słuchaczom – odpowiada Wanda Gudowicz, przewodnicząca Rady Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sieradzu z dumą podkreślając, że zainteresowanie UTW znacznie wzrosło. – Jest nas już ponad 200, o kilkadziesiąt osób więcej niż wcześniej. Poszerzyła się także oferta. Największą popularnością cieszy się jak zawsze nauka języków obcych: angielskiego, włoskiego czy francuskiego, ze względu na to, że wiele osób ma wnuki za granicą lub podróżuje i przy wizycie chcą przynajmniej w podstawowym zakresie swobodnie się dogadać. Powodzenie mają także zajęcia ruchowe: joga, zumba, gimnastyka oraz warsztaty plastyczne. Tegoroczną nowinką jest nastawiony na gry klub retro, który uruchamiamy we współpracy z powiatową biblioteką. Będzie to okazją przypomnieć sobie, w co się kiedyś grywało, a co się zmieniło na przestrzeni lat.

To pokazuje, że dzisiejsi seniorzy nie chcą tylko siedzieć w domu, a aktywnie brać udział w codziennym życiu i się rozwijać? – Oczywiście. Nawet nie miałam świadomości jak bardzo ludzie chcą wyjść na zewnątrz. Kiedyś było bardzo trudno wyciągnąć seniora z domu. Emerytura wiązała się z tym, że dana osoba ewentualnie zajmuje się wnukami. Dzisiaj jest już inaczej. Gdyby było możliwość realizacji wszystkich pomysłów, które zgłaszają nasi słuchacze, to ten budynek byłby za mały.

A od tego roku nowa siedziba została przeniesiona z ul. Mickiewicza do remontowanego wciąż budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Tysiąclecia 3, który znajduje się w centrum miasta. – Życzę wszystkim, byście dalej rozwijali swoje zdolności, pasje i spotykali się nawzajem, bo uniwersytet tworzą ludzie, a nie budynki – mówi pod adresem słuchaczy dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej w Sieradzu Grzegorz Gajda.

Inaugurację akademickiego roku UTW w Sieradzu 2022 ozdobił wykład o polskich dworach, który wygłosiła prezes sieradzkiego Oddziału PTTK Wiesława Sujecka