Spotkanie z Bogdanem Bartnikowskim – uczestnikiem Powstania Warszawskiego – 13-05-2026 r. – fotoreportaż

ŻYWA LEKCJA HISTORII W Sieradzu!
Za nami niezwykle poruszające spotkanie z Bogdanem Bartnikowskim – jednym z ostatnich żyjących uczestników Powstania Warszawskiego, zainicjowane i zorganizowane przez Waldemara Wielca z Sieradzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Bliskie spotkanie z naocznym świadkiem powstania i jednym z najmłodszych więźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz na długo zapadnie w pamięć Sieradzan, przypominając o cenie wolności i sile ludzkiej pamięci.
Wydarzenie uświetniły nasze koleżanki (Wiesia, Tereska, Ela i Danusia) z warsztatów teatralno-literackich w SUTW, prowadzonych przez Alicję Antoniewicz, które wyrecytowały wiersze autora z tomiku „Godzina z Nike”.
Nie zabrakło wzruszeń, zwłaszcza gdy nasz gość spotkał w Sieradzu rodzinę swojego dawnego przyjaciela oraz gdy otrzymał od autorki Danusi Perkowskiej  broszurę „Sieradzanie w Powstaniu Warszawskim”.
OGROMNE PODZIĘKOWANIA kierujemy do Sieradzkiego Centrum Kultury, które sponsorowało to wydarzenie i umożliwiło nam zorganizowanie tak wspaniałego spotkania!
Na koniec Pan Bogdan obdarował nas swoimi książkami i tomikami poezji, które z dumą zasilą nasze zbiory.

Świadek historii: Bogdan Bartnikowski dzieli się  swoimi wspomnieniami z Powstania Warszawskiego.

Pełna sala i chwile zadumy. Mieszkańcy Sieradza i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas wyjątkowej lekcji żywej historii.

Reprezentantki SUTW (Wiesława, Teresa, Elżbieta i Danuta) podczas  recytacji wierszy z tomiku Godzina z Nike.

Niezwykle wzruszający moment spotkania – przekazanie autorowi broszury „Sieradzanie w Powstaniu Warszawskim”.

Wyjątkowy dar dla czytelników. Pisarz i powstaniec Bogdan Bartnikowski przekazuje swoje publikacje dla uczestników spotkania .

Rajd pieszy „Łódź szlakiem czterech kultur” – cz. I – 29.05.2029 R.

Stowarzyszenie Sieradzkich Seniorów „Sieradek” oraz Rada Samorządu Słuchaczy SUTW w ramach projektu współfinansowanego z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi

zapraszają w dniu 29 maja 2026r. (piątek)
na Rajd pieszy „Łódź szlakiem czterech kultur” – cz.I
Łódź polska

Koszt wyjazdu 50 zł
Zapisy do 22.05 br. w sekretariacie SUTW (tylko słuchacze SUTW)
Wpłaty 25.05 w godz. 9 -11.00 (jeden termin wpłat)
Wyjazd o godz. 8.00 z zatoczki PKS

Na zakończenie rajdu poczęstunek w restauracji

Program wycieczki:

  1. Plac Wolności – symboliczny początek miasta,
  2. Ulica Piotrkowska – kamienice, historia codziennego życia,
  3. Kościół św. Józefa – najstarsza świątynia katolicka w mieście,
  4. Famuły przy ulicy Gdańskiej – czyli domy robotnicze, gdzie mieszkali pracownicy fabryk,
  5. Stary Cmentarz – nekropolia wielu religii
  6. Manufaktura – dawna fabryka, opowieść o robotnikach, Muzeum Fabryki