2023.11.03 – spotkanie w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu poświęcone publikacji wspomnień Bronisława Morawskiego.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu oraz grupa Detektywi Pól Bitewnych Sieradz 1939 i Społeczny Komitet Renowacji Nekropoli Złoczewskich, zapraszają na spotkanie w dniu 3 listopada 2023 r. godz. 1700 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Spotkanie poświęcone wydaniu książki pt. Mówią Lasy – Wspomnienia z lat okupacji niemieckiej 1939-1945.

Mówią lasy to książka szczególna. Powstała na podstawie odnalezionych i nigdy wcześniej niepublikowanych wspomnień leśniczego złoczewskiego Bronisława Adama Morawskiego – członka Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Poza walorem historycznym prezentującym mało znane wydarzenia z walki Podziemia po 1939 roku na terenie Ziemi Złoczewskiej stanowią też swego rodzaju leksykon nazwisk, który przybliża mieszkańców Złoczewa i okolic zaangażowanych w walkę o niepodległość z niemieckim okupantem. Wspomnienia napisane piękną polszczyzną, prezentują też w sposób unikalny, walory lokalnej przyrody i gospodarkę leśną. Wzbogacone zostały dużą ilością zdjęć, pochodzących z rodzinnych kolekcji, przypisów i not biograficznych oraz wspomnieniem o autorze, które napisała jego córka Barbara. Stanowią hołd, który członkowie zespołu autorskiego, który dokonał opracowania, oddają poprzez jego publikację, walczącym o wolność naszego kraju i naszej Małej Ojczyzny.